1. Mis on 6061-T6 alumiiniumäärik?
Alumiiniumäärik 6061-T6 on toru-ühenduskomponent -, mis on saadaval libisemis-, keeviskaela, ruloo, pesa keevisõmbluse ja ristliidese konfiguratsioonis -, mis on valmistatud 6061 alumiiniumisulamist T6 temperamendiga, millele järgneb kunstlik sademetöötlus, millele järgneb sademetöötlus{{1}. vananemine . 6061 kuulub 6xxx (Al-Mg-Si) alumiiniumisulamite seeriasse, milles magneesium ja räni koos moodustavad Mg₂Si sadet, mis annab sulamile tugevuse.
Levinud tootestandardid hõlmavad ASTM B247 / ASME SB-247 (alumiiniumisulamist stantsitud sepised, käsisepised ja valtsitud rõngassepised), ASTM B209 (plaat) ja ASTM B211 (varras), kui äärikud töödeldakse laost, mõõtmete mustriga ASME B16.5, EN B20-4 või JIS 1092 järgi. Tüüpilised suurused ulatuvad 1/2" (DN15) kuni 24" (DN600) klassi 150 / PN16 reitingutega, suuremad läbimõõdud on saadaval vastavalt projekti nõuetele.
Ostjad määravad 6061-T6 äärikud, kuna sulam ühendab endas minimaalse tõmbetugevuse 260 MPa (sepised vastavalt ASTM B247), hea keevitatavuse TIG/MIG-ga, tugeva atmosfääri- ja merekorrosioonikindluse ning ligikaudu -kolmandiku tööstusliku gaasi- ja terasekombinatsiooni massist, mis on hästi võrreldav meresõidukigaasi ja terase kombinatsiooniga. krüogeensed süsteemid, kus vähendatud kaal ja korrosioonikindlus on olulisemad kui terase maksimaalne rõhk.
2. 6061-T6 alumiiniumääriku tootja ja tarnija
GNEE tarnib ekspordiks 6061-T6 alumiiniumäärikuid, mis on toodetud sepistamise, valtsitud rõnga sepistamise või CNC-töötluse teel sertifitseeritud B209 plaadist ja B211 baarist, olenevalt ääriku geomeetriast ja tellimuse kogusest.
Saadaolev tarne sisaldab:
Sulamid ja karastus:6061-T6 standardina; T651 ja T652 pingeleevendatud temperid nõudmisel; Alternatiivina 5083 ja 6082 äärikud.
Ääriku tüübid:libisemine-, keevituskael, ruloo, pesa keevisõmblus, rippliide ja plaadiäärikud; kohandatud geomeetriad joonise kohta.
Suuruse vahemik:1/2"–24" (DN15–DN600) ASME B16.5 klassi 150/300 mustrites; EN 1092-4 PN10/PN16 ja JIS B2220 5K/10K mõõtmed; suuremad suurused kokkuleppel.
Katted:lame nägu (FF), kõrgendatud nägu (RF); töödeldud poltide ringid ja tihendipinnad standardi või joonise järgi.
Töötlemine:CNC-treimine ja freesimine, puurimine, puurimine, keerme lõikamine, jäme eemaldamine; anodeerimine ja muud pinnatöötlused läbi kvalifitseeritud partnerite.
Dokumentatsioon:veski testimise sertifikaadid, keemiliste ja mehaaniliste katsete aruanded, mõõtmete kontrollimise protokollid ja EN 10204 3.1 sertifikaat, kui see on ette nähtud.
Pange tähele, et alumiiniumäärikute rõhu-temperatuuri nimiväärtused sõltuvad kohaldatavast torustiku konstruktsioonikoodist ja need tuleb kindlaks määrata konstruktsiooniga -. B16.5 mõõtmetega alumiiniumäärikule ei tohiks automaatselt omistada sama survet kui sama klassi terasäärikule.

3. Miks valida 6061-T6?Alumiiniumist äärik?
|
Funktsioon |
Miks see on oluline |
Tüüpiline rakendus |
|
Korrosioonikindlus |
Looduslik oksiidkile talub ilma värvimise või katmiseta soolapritsmeid, niiskust ja paljusid kemikaale |
Laeva merevee- ja ballasttorustik |
|
Väike kaal (~2,70 g/cm³) |
Ligikaudu üks{0}}kolmandik terasäärikute kaalust, mis vähendab konstruktsioonikoormust ja paigalduskoormust |
Laevatorustik,{0}}kaalutundlikud libisemised |
|
Kuum{0}}töödeldud tugevus |
T6 temper tagab vähemalt 260 MPa tõmbetugevuse (ASTM B247 sepised), mis on palju suurem kui lõõmutatud 6061-O |
Surve{0}}sisaldavad toruühendused |
|
Keevitatavus |
TIG/MIG keevitatav 4043 või 5356 täiteainega; liigesed saab projekteerida täis-tugevuse teenindamiseks |
Libistage-ja kaela äärik-keevitage-toruühenduste külge |
|
Töödeldavus |
Vaba-lõikamine võimaldab kitsaid-tolerantsi avasid, katteid ja poldi auke |
CNC{0}}töödeldud kohandatud äärikud |
|
Madala{0}}temperatuuri vastupidavus |
Ei mingit plastilist{0}}haprale üleminekut; omadused püsivad krüogeensetel temperatuuridel usaldusväärsed |
Õhu eraldamine, LNG ja jahutussüsteemid |
4. 6061-T6 alumiiniumääriku spetsifikatsioon
|
Üksus |
Spetsifikatsioon |
|
Sulam |
6061 (UNS A96061) |
|
Karastus |
T6 (T651 / T652 nõudmisel) |
|
Standardne |
ASTM B247 / ASME SB-247 (sepised); ASTM B209 / B211 (töödeldud varu) |
|
Mõõtmete standard |
ASME B16.5; EN 1092-4; JIS B2220 |
|
Toote vorm |
Libista-, keevituskael, ruloo, pesa keevisõmblus, põlvliide, plaadiäärik |
|
Suuruste vahemik |
1/2"–24" (DN15–DN600); projekti järgi suuremad suurused |
|
Surve klass |
klass 150 / klass 300; PN10 / PN16 (hinnang sõltub disainikoodist) |
|
Vastamisi |
Lame nägu (FF), üles tõstetud nägu (RF) |
|
Pind |
Veski viimistlus; anodeeritud või kaetud nõudmisel |
|
Tootmisprotsess |
Stantsimine, valtsitud rõnga sepistamine või CNC-mehaaniline töötlemine plaadist/vardast |
|
Tüüpilised rakendused |
Laevatorustik, tööstusgaas, krüogeensüsteemid, keemiaseadmed |
5. 6061 keemiline koostis (ASTM B247 / registreeritud koostise järgi)
|
Element |
Minimaalne (%) |
Maksimaalne (%) |
|
Räni (Si) |
0.40 |
0.80 |
|
raud (Fe) |
- |
0.70 |
|
Vask (Cu) |
0.15 |
0.40 |
|
Mangaan (Mn) |
- |
0.15 |
|
Magneesium (Mg) |
0.80 |
1.20 |
|
Kroom (Cr) |
0.04 |
0.35 |
|
Tsink (Zn) |
- |
0.25 |
|
Titaan (Ti) |
- |
0.15 |
|
Teised, igaüks |
- |
0.05 |
|
Teised kokku |
- |
0.15 |
|
Alumiinium (Al) |
Tasakaal |
- |
Ülaltoodud koostise piirmäärad on registreeritud piirnormid 6061 jaoks, mida rakendatakse järjekindlalt ASTM B247 sepistele, B209 plaatidele ja B211 baaridele ning mis vastavad standardile EN AW-6061 vastavalt EN 573-3. Kuna piirmäärad on identsed, vastab seda koostist näitav sertifikaat sulamile nii Ameerika kui ka Euroopa keemilistele nõuetele.
6. 6061-T6 äärikute mehaanilised omadused (minimaalsed standardnõuded)
|
Kinnisvara |
ASTM B247 sepised |
ASTM B211 varras (töödeldud äärikud) |
|
Ülim tõmbetugevus, min |
260 MPa (38 ksi) |
290 MPa (42 ksi) |
|
Saagistugevus (0,2% nihe), min |
240 MPa (35 ksi) |
240 MPa (35 ksi) |
|
Pikenemine 2" või 4D-s, min |
Erineb sektsiooni paksuse järgi (umbes . 7%) |
Erineb paksuse/lõike lõikes (umbes . 8–10%) |
Need onmiinimumnõuded, mitte tüüpilised väärtused. Tegelik sertifitseeritud kuumus 6061-T6 testitakse tavaliselt tõmbetugevusega 290–310 MPa ja tootlikkusega 245–276 MPa - üle miinimumi -, kuid hankimine ja projekteerimine peaksid põhinema konkreetse tellitud tootevormi garanteeritud miinimumil. Omadused erinevad ka sektsioonide lõikes: raskel valtsrõngas-sepisel ei ole sama pikenemise garantiid kui väikesel töödeldud vardasektsioonil. Kui lepingus on nõutav konkreetne minimaalne väärtus, tuleks see märkida ostutellimusele ja kinnitada veski testimise sertifikaadil.
7. Mida T6 tähendab?
T6 on iseloomu määramise tähenduslahusega kuumtöödeldud ja kunstlikult vanandatud:
Lahuse ravi:sepist või latti kuumutatakse ligikaudu 530 kraadini, nii et Mg2Si faas lahustub alumiiniummaatriksis.
Kustutamine:kiire jahutamine (tavaliselt vees või polümeeris) lukustab legeerivad elemendid üleküllastunud tahkesse lahusesse.
Kunstlik vananemine:Kuumutamine ligikaudu 175 kraadini mitme tunni jooksul sadestub peened Mg2Si osakesed, mis blokeerivad dislokatsiooni liikumist ja suurendavad tugevust.
T6 mõjud:
Tugevus:kõrgeim standardne karastustugevus 6061 - minimaalse tõmbetugevuse jaoks on ligikaudu kaks korda suurem kui lõõmutatud 6061-O.
Vormitavus:oluliselt vähenenud võrreldes O või T4-ga; T6 äärikud ei ole -külmvormitud, vaid on töödeldud.
Keevitamine:TIG/MIG-ga keevitatav, kuid kuum{0}}mõjutatud tsoon pöördub lokaalselt lõõmutatud seisundi poole ja kaotab olulise osa oma tugevusest, välja arvatud juhul, kui koostu uuesti-lahus-töödeldakse ega vanandata.
Seotud tujud: T651( lahusega töödeldud, pinge maandatud venitades, seejärel kunstlikult vanandatud) jaT652(pinge leevendatakse kokkusurumisega, tavaline sepis) pakuvad sama tugevust ja vähendatud jääkpinget -, mida soovitatakse rasket töötlemist vajavate äärikute jaoks, kus jääkpinge põhjustaks muidu moonutusi.
8. Saadaolevad suurused, pinnaviimistlus ja töötlemine
Paksus / ääriku paksus:ASME B16.5, EN 1092-4 või JIS B2220 mustri järgi kohaldatava klassi jaoks; kohandatud paksus joonise kohta.
Nominaalsuurused:1/2" kuni 24" (DN15–DN600); suurema läbimõõduga valtsitud rõngassepisetena.
Tolerantsid:mõõtmete ja poldi{0}}ringi tolerantsid vastavalt reguleeriva ääriku standardile; nõudmisel rangemad CNC tolerantsid.
Mehaaniline töötlemine:CNC treimine, freesimine, puurimine, puurimine ja keermestamine; tihenduspinnad, mis on töödeldud standardsete tasasuse ja viimistlusnõuete kohaselt.
Lõikamine:plaadist või latist töödeldud äärikud lõigatakse enne lõplikku töötlemist mõõtu.
Painutamine:ei kehti valmis äärikute puhul (T6 temper ei ole külm{1}}vormitud); toru-otsa vormimine toimub ühendustorule.
Pinnaviimistlus:veski viimistlus standardvarustuses; anodeerimine (selge või värviline), keemiline muunduskate või värvimine on saadaval nõudmisel.
9. 6061-T6 alumiiniumääriku rakendused
Mere- ja laevaehituse torustik
6061-T6 äärikuid kasutatakse laialdaselt merevee-, ballasti-, kütuse- ja hüdroliinide laevatorustikes. Sulami kloriidi korrosioonikindlus välistab süsinikterasest äärikute jaoks vajaliku värvimishoolduse ja selle väike kaal vähendab pealispinna koormust. Keevituskael ja äärikute{6}}libisemine ühendavad alumiiniumtorusid, kus anuma liikumisest tulenev vibratsioon nõuab tugevat keevisliidet. Klassifikatsiooniühingu nõudeid (nt ABS, DNV, CCS) saab toetada vastava kontrollidokumentatsiooniga.
Tööstusgaasi, õhu eraldamise ja krüogeensed süsteemid
Alumiinium säilitab sitkuse väga madalatel temperatuuridel, ilma plastilise{0}}hapra üleminekuta, mistõttu 6061 äärikud on praktiline valik õhueraldusseadmete, tööstusliku gaasi jaotuse ja madala-temperatuuriga jahutustorustike jaoks. Siin on põhiomadused krüogeenne vastupidavus, mitte-magnetiline käitumine ja lekke-tihedad töödeldud tihenduspinnad.
Soojusvahetid ja protsessiseadmed
Alumiiniumplaadi{0}}ribi ja kesta seadmed kasutavad düüside ja kollektori ühendustes 6061 äärikuid. Tihendi pindade kõrge soojusjuhtivus, korrosioonikindlus ja töödeldavus on otsustavad omadused.
Keemia- ja veepuhastusseadmed
Kui vedelikud on alumiiniumi suhtes vaid kergelt agressiivsed, ühendavad 6061 äärikud protsessiliinid, doseerimisalused ja moodulveepuhastid. Looduslik oksiidkile käsitleb paljusid neutraalseid ja kergelt happelisi/aluselisi teenuseid; ühilduvus peab olema kinnitatud tegeliku kandjaga.
Vaakumsüsteemid ja instrumendid
6061-T6 töötab tasapinnaliste ja stabiilsete tihenditega ning on mitte-magnetiline ja pärast puhastamist ei eraldu vähesel määral gaasidega, mistõttu kasutatakse seda vaakumliinides ja analüütilistes instrumentides, kus teras ei sobi.


10. Tootmine ja kuumtöötlemine
Sepistatud 6061-T6 äärik järgib seda teed:
Tooraine (sertifitseeritud toorik) → sulatamine ja valamine → homogeniseerimine → sepistamine / valtsitud rõngas sepistamine (umbes . 430–480 kraadi) → lahuse kuumtöötlus (~530 kraadi) → karastamine → kunstlik vanandamine (~175 kraadi) → töötlemata töötlemine → viimistlemine → märgistamine → ülevaatus
T6 temperus luuakse kahes kuumtöötlemise etapis: lahusega töötlemine lahustab Mg₂Si faasi ja kunstlik vanandamine sadestab selle uuesti peenel, ühtlaselt jaotunud kujul. Stressi-vabad variandid (T651/T652) lisavad kontrollitud venitus- või kokkusurumisetapi pärast kustutamist, enne vananemist. B209 plaadist või B211 baarist töödeldud äärikud pärivad põhimaterjali temperamendi, mis on veskis sertifitseeritud.
11. Kvaliteedikontroll ja sertifitseerimine
GNEE võib pakkuda järgmisi ülevaatusi ja dokumente:
Keemilise koostise analüüs (spektromeetriline)
Tõmbekatse (lõplik ja voolavuspiir, pikenemine)
Kõvaduse mõõtmine nõudmisel
Mõõtmete kontroll: OD, paksus, ava, poldi ring, ava läbimõõt ja pinnaviimistlus
Tihenduspindade visuaalne ja pinnakontroll
Värvi läbitungimise testimine (PT) või ultrahelitestimine (UT), kui see on ette nähtud kriitilise teenuse jaoks
Mill Test Certificate (MTC), EN 10204 3.1 tüübisertifikaat
Kolmanda osapoole-kontroll (SGS, BV, TÜV või kliendi-määratud) korraldatakse nõudmisel

12. Ekspordi pakend
Äärikud pakitakse mereveoks järgmiselt:
Tihenduspinnad on kaitstud kile või vahetükkidega, et vältida käsitsemiskahjustusi
Üksik või komplekteeritud pakkimine veekindlasse jõupaberisse või plastkilesse
Pakitud puidust kastidesse või terasrihmaga puitalustele
Kimpudel servakaitse
Igale äärikule on märgitud sulam, temper, suurus, nimiväärtus, kuumuse number ja standard
Kliendi või projekti nõuetele kohandatud pakend (nt korpuse märgistus, järjestikune nummerdamine)

13. 6061-T6 alumiiniumäärik vs sarnased alumiiniumisulamid
6061-T6 äärik vs 5083 äärik
|
Kinnisvara |
6061-T6 |
5083 (tavaliselt O/H111/H112) |
|
Sulami seeria |
6xxx (Al-Mg-Si), kuumtöödelda- |
5xxx (Al-Mg), mitte-kuumtöödelda- |
|
Tugevus |
Kõrgem (min . 260 MPa UTS, sepistatud T6) |
Madalam minimaalne tugevus tavalistes temperamentides |
|
Korrosioonikindlus |
Hea |
Suurepärane - tugevam valik pidevaks merevees kastmiseks |
|
Keevitatavus |
Hea, kuid HAZ kaotab tugevuse, kui seda uuesti-kuum{1}} ei töödelda |
Väga korralikud ja keevisliigendid säilitavad tugevuse |
|
Vormitavus |
Piiratud T6-s |
Hea |
|
Tüüpilised rakendused |
Töödeldud äärikud, krüogeensed, üldtööstuslikud |
Kerekonstruktsioonid, tugeva keevitusega laevatorustik |
6061-T6 äärik vs 6082 äärik
|
Kinnisvara |
6061-T6 |
6082-T6 |
|
Sulami seeria |
6xxx (Al-Mg-Si) |
6xxx (Al-Mg-Si), veidi suurem Mn |
|
Tugevus |
Võrreldav, veidi madalam |
Pisut kõrgem minimaalne tugevus paljudel toodetel |
|
Korrosioonikindlus |
Hea |
Hea, merekeskkonnas veidi parem |
|
Keevitatavus |
Hea |
Hea, mõnevõrra madalam keevitustugevus |
|
Tüüpilised rakendused |
Ülemaailmne standard, eriti Ameerika{0}}turu kujundus |
Eelistatud Euroopa EN{0}}standardprojektides |
5083 on parem valik, kus domineerivad merevees kastmine ja välikeevitus; 6082 sobib EN-standardsete Euroopa projektidega; 6061-T6 on endiselt kõige hõlpsamini kättesaadav ja kõige paremini{6}}dokumenteeritud üldotstarbeline valik koos kõige laiema ASME/ASTM-i viidete baasiga.
14. KKK
Mis on 6061-T6 alumiiniumäärik?
Toru-ühendusäärik, mis on valmistatud 6061 Al-Mg-Si sulamist, lahusega kuumtöödeldud ja kunstlikult vanandatud (T6), mis tarnitakse sepis või töödeldud sertifitseeritud plaadist/vardast vastavalt ASME B16.5, EN 1092-4 või JIS B2220 mõõtmetele.
Millised standardid hõlmavad alumiiniumäärikuid?
Materjal: ASTM B247 / ASME SB-247 sepistamiseks, ASTM B209/B211 mehaaniliseks materjaliks. Mõõdud: ASME B16.5, EN 1092-4 (alumiiniumäärikud), JIS B2220. Sertifitseerimine: EN 10204 3.1, kui see on määratud.
Kas 6061-T6 alumiiniumäärik on korrosioonikindel?
Jah, . 6061 talub hästi atmosfääri-, mere- ja paljusid keemilisi keskkondi. Pideva mereveega sukeldumise korral pakub 5083 suuremat takistust.
Kas see on keevitatav?
Jah, TIG või MIG abil, kasutades täiteainet 4043 või 5356. Pange tähele, et kuum-mõjuala kaotab olulise osa oma T6 tugevusest, välja arvatud juhul, kui komponenti pärast keevitamist uuesti-kuum{6}}töödelda.
Kas alumiiniumäärikuid saab töödelda?
Jah - 6061-T6 töötleb väga hästi, mistõttu on paljud äärikud CNC-ga-töödeldud vardast või plaadist ning tihenduspinnad ja poldiaugud on töödeldud tolerantside vähendamiseks.
Mis vahe on T6, T651 ja T652 vahel?
Kõik on lahusega töödeldud ja kunstlikult vanandatud. T651 leevendab stressi venitades; T652 kokkupressimise teel (tüüpiline sepistele). Tugevus on samaväärne; T651/T652 vähendavad tugevalt töödeldud osade moonutusi.
Millised suurused ja rõhuklassid on saadaval?
Tavaliselt 1/2"–24" (DN15–DN600) klassi 150/300 ja PN10/PN16 mustrites; suuremad suurused valtsitud rõngassepisena. Rõhu nimiväärtusi tuleb kontrollida kohaldatava alumiiniumi torustiku projekteerimiskoodi alusel.
Kas 6061 äärik sobib krüogeenseks hoolduseks?
Jah. Alumiiniumil ei ole plastilist-haprale üleminekut, seetõttu kasutatakse 6061 õhueraldus-, tööstusgaasi- ja madalatemperatuurilistes{4}}torustikes.
Kas GNEE võib pakkuda MTC- ja kontrollisertifikaate?
Jah - veski testimise sertifikaadid, keemiliste ja mehaaniliste katsete aruanded, mõõtmete kirjed, EN 10204 3.1 sertifikaat ja kolmanda osapoole kontroll nõudmisel.
Kuidas seda võrrelda süsinikterasest äärikuga?
Umbes üks{0}}kolmandik kaalust ja palju parem korrosioonikindlus merekeskkonnas, kuid väiksem tugevus ja survevõime; sobib kohtadesse, kus disaini juhivad kaal ja korrosioon, mitte maksimaalne rõhk.
15. Miks osta GNEE 6061-T6 alumiiniumäärikuid?
GNEE varustab 6061-T6 äärikuid järjepideva, sertifitseeritud materjaliga – iga tellimus on soojusarvu järgi jälgitav selle keemiliste ja mehaaniliste testide tulemustega. Sepised, valtsitud rõngad ja töödeldud äärikud on saadaval standardsete ASME, EN ja JIS mõõtmetega ning kohandatud geomeetriad valmistatakse vastavalt kliendi joonistele, kasutades CNC-töötlust, anodeerimist ja muid pinnatöötlusi vastavalt vajadusele.
Ülevaatusdokumendid (MTC, EN 10204 3.1, kolmanda-osapoole kontroll) ja ekspordi-kvaliteediga pakend kaitsevad materjali tehasest töökohani ning tehniline meeskond saab enne tootmist kinnitada temperamenti, suurust ja standardile vastavust, nii et saadav äärik vastaks kasutatavale torustiku koodile. Hinnapakkumised väljastatakse kiiresti selge spetsifikatsiooni alusel.
